Έχασε στην ΧΑΝΘ ο Φίλιππος

Την ήττα με 27-25 γνώρισε στην Θεσσαλονίκη από την ΧΑΝΘ ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες βρέθηκαν ακόμη και με έξι γκολ πίσω στο δεύτερο μέρος. Πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό. Προηγήθηκε 7-9 στο 18' αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του. Η ΧΑΝΘ αντέδρασε και κρατώντας χωρίς γκολ τον Φίλιππο για ένα δεκάλεπτο μετέτρεψε το 8-10 του 19' σε 13-10 στο 29'.

Στο δεύτερο μέρος η ΧΑΝΘ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Μάλιστα στο 42' προηγήθηκε με 20-14 και έβαλε τις βάσεις της νίκης. Ο Φίλιππος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε 21-18 με τον Κωστακίδη στο 47' και 25-24 με τον Γρηγοριάδη στο 57'. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση, σημείωσαν δυο γκολ και πήραν τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 8-9, 9-10, 13-11 (ημχ.) 15-12, 17-14, 20-17, 24-20, 25-22, 27-25

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τέο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5