Πάλεψε αλλά έχασε από τον Δούκα ο Φίλιππος

Την ήττα με 24-21 γνώρισε στην Αθήνα από τον Δούκα ο Φίλιππος. Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, όταν ο Δούκας ξέφυγε στο σκορ και διατήρησε το προβάδισμά του, παρά την πίεση του Φιλίππου να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς.

Στο πρώτο μέρος, ο Δούκας πήρε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο εικοσάλεπτο και διατήρησε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων (6-3 στο 15’ και 7-4 στο 21’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα και με ένα σερί 0-4, πήρε το προβάδισμα στο 28’ με τέρμα του Ζευγαρόπουλου (7-8). Ο Δούκας ισοφάρισε με τον Νταρσουλάντ αλλά ο Φίλιππος στην εκπνοή σκόραρε με τον Αρσενασβίλι και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, μετά από ένα αμφίρροπο δεκάλεπτο, ο Δούκας πήρε πάλι τον έλεγχο και ξέφυγε με 16-13 με τέρμα του Τόμπρου στο 45’. Ο Φίλιππος πλησίασε προσωρινά με δυο γκολ του Σεϊρεκίδη (16-15 στο 47’) αλλά ο Δούκας διατήρησε τον έλεγχο. Σημείωσε ένα σερί 5-1 και στο 53’ προηγήθηκε με 21-16. Ο Φίλιππος προσπάθησε στο τελευταίο πεντάλεπτο να επιστρέψει στο ματς και με γκολ του Χαραλαμπίδη μείωσε 22-20 στο 57’ αλλά ο Δούκας με γκολ των Μπάγιου, Μωραΐτη έγραψε το 24-20 και «καθάρισε» το ματς.

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 6-4, 7-5, 8-9 (ημ) 9-10, 12-12, 16-13, 18-16, 21-17, 24-21

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 3, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Ζιβούλοβιτς 1, Μπάγιος 3, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 3, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

Φίλιππος Βεροίας (Τεό Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Χαραλαμπίδης 2, Σεϊρεκίδης 7, Φιλοσογλου Β., Τζιμπούλας, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Σιαματάς Αρσενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 3.

Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/3 – 4-7.

* Με μαύρα περιβραχιόνια εμφανίστηκαν οι αθλητές του Φιλίππου για την απώλεια του Άκη Ψωμιάδη που έφυγε πρόσφατα από την ζωή. Πριν το ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή.