Ψυχωμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος, λύγισε τον Άρη Νικαίας (φωτογραφίες)

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Επικράτησε με του Άρη Νικαίας με 29-22 και πήρε τους δυο βαθμούς. Η Βεροιώτικη ομάδα είχε ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο ωστόσο μπήκε ψυχωμένη στο δεύτερο 30λεπτο, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και επικράτησε του μαχητικού Άρη.

Ο Φίλιππος δεν ξεκίνησε καλά. Επέλεξε να παίξει γρήγορα αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στο τελείωμα των φάσεων και βρέθηκε να χάνει με 3-8 στο 14' και 7-13 στο 21'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι Βεροιώτες βελτιώθηκαν σημαντικά στην άμυνα, περιόρισαν την επιθετική γραμμή του αντιπάλου και πλησίασαν 12-14 με γκολ του Παπαδόπουλου στο 30'.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση στην άμυνα και στο 38' πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 17-16 στο 38'. Παρά την αντεπίθεση του Φιλίππου, ο Άρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 17-19 στο 42'. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν για λίγα λεπτά το προβάδισμά τους αλλά και πάλι ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα. Ισοφάρισε στο 48' (21-21) και προηγήθηκε στο 49' με 22-21. Στο 51' ο Κωστακίδης έγραψε το 23-21 και ο Τάσος Τριανταφυλλίδης με δυο εύστοχα πέναλτι σημείωσε το 25-21 55'. Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Αποστολίδης με δυο δικά του γκολ ανέβασε το σκορ στο 27-22 στο 56'. Εκεί κρίθηκε και το ματς. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στα τελευταία λεπτά και το ματς έληξε 29-22.

Πεντάλεπτα: 0-3, 2-5, 5-8, 7-12, 10-13, 12-14 (ημ), 15-16, 17-18, 19-21, 22-21, 26-22, 29-22.

Φίλιππος Βέροιας (Γιούπης, Πρωτογέρης): Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαδόπουλος 5, Τσαμουρίδης 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 6, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσοφλου, Τριανταφυλλίδης Α. 7.

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 6, Αθανασίου 1, Βλάχος 1, Μελετάκος Γ. 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 5, Χρηματόπουλος, Πετράκος, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χάρμπης, Μιμίκος 3, Χουρσουντιαν 4, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 52:14 Μιμίκος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/6-3/6