Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Φίλιππος - έχασε από τον Δούκα

filippos poseidonas6

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε στο Δαΐς ο Φίλιππος και έχασε από τον Δούκα με 28-25. Οι Βεροιώτες είχαν αρκετά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και κυνηγούσαν διαρκώς το σκορ. Προς το τέλος προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος, μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Δούκας πήρε τον έλεγχο. Ο Φίλιππος δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, δεν είχε γρήγορες επιστροφές και έμεινε πίσω στο σκορ. Ο Δούκας προηγήθηκε 11-6 στο 20' και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου συντήρησε μια διαφορά 4-5 γκολ.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος ισορρόπησε και δεν επέτρεψε τον Δούκα να ξεφύγει στο σκορ. Δεν κατάφερε όμως να πάρει τον έλεγχο στα χέρια του και να "ροκανίσει" την διαφορά. Οι γηπεδούχοι είχαν επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκαν με 20-15 στο 40' και 25-21 στο 50'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος βελτίωσε σημαντικά την άμυνά του, πλησίασε στο σκορ στο γκολ αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς. Δέχθηκε δυο τέρματα κι έχασε το ματς.

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-4, 8-5, 11-6, 12-8, 16-11 (ημ.), 18-14, 20-15, 21-18, 25-21, 25-23, 28-25 (τελ)

Διαιτητές: Συρεπίσιος, Μερτινιάν

Πέναλτι: 0/1, 1/2

Δίλεπτες: 4/1

ΔΟΥΚΑΣ: (Κρανάκης) Ζαλώνης 8, Τζανιδάκης 1, Αϊβαλιώτης, Σύγγαρης, Μωραΐτης, Ηλιόπουλος, Μπραουδάκης Δ., Κάλλης, Μισαηλίδης 6, Ντούνης 3, Πάνου, Μπάγιος 5, Αραπακόπουλος 4, Λάγιος, Μπραουδάκης Ν., Κουμαραδέλης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τζουβάρας) Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 4, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής, Μπαντής 6, Αποστολίδης, Δραγκόλας 6, Ψωμιάδης, Κορωνάς Κ., Δεληγιάννης 3, Ντόβας, Σανίκης 3, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος 3.

* Εκτός από το ματς του Φιλίππου με τον Δούκα, σήμερα διεξήχθησαν άλλα δυο παιχνίδια για την Α1 ανδρών. Συγκεκριμένα, το Κιλκίς κέρδισε την Δράμα με 25-16 στο ματς που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής και ο Διομήδης νίκησε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου με 27-17 στο ματς για την 9η αγωνιστική.