Μπλακ άουτ στο φινάλε και ήττα για τον Φίλιππο από την Δράμα (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα με 22-27 γνώρισε ο Φίλιππος από την Δράμα. Ο Φίλιππος ήταν πολύ κακός επιθετικά και το πλήρωσε στο τέλος. Το ματς ήταν αμφίρροπο στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά ο Φίλιππος κλαταρε στο τελευταίο πεντάλεπτο και έχασε το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο αλλά ήταν καλός μόνο αμυντικά. Περιόρισε σημαντικά την Δράμα (στα 28 λεπτά δέχθηκε έξι γκολ) αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Οι Βεροιώτες πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο εικοσάλεπτο και ξέφυγαν με 9-5 στο 21’. Στα επόμενα λεπτά του πρώτου μέρους ήταν κακοί επιθετικά, σημείωσαν μόλις ένα τέρμα αλλά μέχρι το 28’ διατηρούσαν τα τέσσερα γκολ της διαφοράς (10-6). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους όμως, η Δράμα βρήκε την ευκαιρία, σημείωσε τρία γρήγορα γκολ και μείωσε την διαφορά στην ανάπαυλα στο γκολ (10-9).

Στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν ισορροπημένο. Η Δράμα πέρασε με 14-16 στο 36’ αλλά ο Φίλιππος απάντησε και έκανε το 15-14 στο 43’. Το ματς συνέχισε να πηγαίνει γκολ γκολ και στο 50’ η Δράμα προηγήθηκε με 18-20 αλλά και πάλι ο Φίλιππος με γκολ του Κωστακίδη πίσω από το κέντρο έγραψε το 20-20 στο 51’. Η Δράμα στο τελευταίο πεντάλεπτο πήρε το πάνω χέρι. Εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία του Φιλίππου και μετέτρεψε το 22-22 του 53’ σε 22-27 στο 30’.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημ.), 12-12, 13-14, 15-15, 18-20, 22-23, 22-27.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Πιπελίδης) Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δ 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς Θ. 1, Φιλόσογλου 1, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.

ΔΡΑΜΑ: (Βαλαβάνης) Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτζαμαρίκογλου 2, Δεμερτζίδης, Τουνγκελίδης 5.

Δίλεπτα: 1/1, Πέναλτι: 1/1, 1/1, Διαιτητές: Μιχαηλίδης, Θεοδοσίου.