"Διπλό" του Φιλίππου στην Κέρκυρα

Την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Φίλιππος. Επικράτησε στην Κέρκυρα του Φαίακα με 24-28 και πήρε τους δυο βαθμούς. Αγωνιστικά, το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Φίλιππος πήρε ένα προβάδισμα στο σκορ και το συντήρησε μέχρι το τέλος.

Αγωνιστικά, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια ωστόσο καμιά από τις δυο ομάδες δεν επέβαλε στην άλλη τον ρυθμό της. Ο Φαίακας προηγήθηκε με 8-6 στο 19' αλλά ο Φίλιππος απάντησε γρήγορα. Πήρε προβάδισμα 9-10 με τον Κωστακίδη στο 24' και έκλεισε το ημίχρονο με 11-13 πάλι με τέρμα του ίδιου παίκτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 12-16 με εύστοχο πέναλτι του Τριανταφυλλίδη και διατήρησε σε όλο το δεύτερο μέρος το προβάδισμα που κυμάνθηκε από τα δυο γκολ έως τα έξι (19-25 στο 54'). Στα τελευταία λεπτά ο Φαίακας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει σε 24-26 με γκολ του Δούγια δυο λεπτά πριν το φινάλε.

Τα πεντάλεπτα : 4-2, 6-6, 7-6, 9-7, 10-10, 11-13 ( ημίχρονο ), 12-16, 15-18, 17-21, 19-24, 21-25. 24-28.

Διαιτητές : Πάτιος-Νάσκος.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ : Δούγιας 6, Γιαννακόπουλος, Ντόσεν 2, Λε Πεγιέ, Κόντης, Τσαμουρίδης 5, Βλαχόπουλος, Δελλής 2, Χερουβείμ, Ελευθεριάδης, Γεωργαλής, Χάλαρης 4, Τριπτσέφτσκι 1, Κορακιανίτης, Νάστος, Ονσέφ 4 .

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ : Αρβανιτίδης, Κωστακίδης 11, Φιλόσογλου Β. 1, Μπαλτατζής 2, Φιλόσογλου Κ., Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 4, Τριανταφυλλίδης 7, Στανκίδης, Ρίζος, Καραγιοβάνης, Καλιαρίδης, Παπαγιάννης 3, Άκοβιτς, Τσαμήτρος