Έχασε στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι του Φιλίππου με τον ΠΑΟΚ στην Βέροια. Οι Βεροιώτες παρότι βρίσκονταν πίσω σε όλο το ματς, προσπάθησαν στο τέλος να πάρουν κάτι από το παιχνίδι αλλά στις κρίσιμες στιγμές "κλότσησαν" τις ευκαιρίες κι έχασαν με 29-32.

Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με ένα γρήγορο 0-3 και διατήρησε σε όλο το 30λεπτο το πάνω χέρι. Ο Φίλιππος έφτασε μια φορά στην ισοφάριση με τον Κωστακίδη (στο 15' 7-7) αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια στην προσπάθειά του. Ο ΠΑΟΚ με τέσσερα σερί γκολ πέρασε με 7-11 και έκλεισε το ημίχρονο με 11-16.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έως το 45' συντήρησαν ένα προβάδισμα 3-4 τερμάτων αλλά από εκεί και μετά ο Φίλιππος βελτιώθηκε και στο 48' μείωσε με τον Παπαδόπουλο 23-24. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 24-27 αλλά και πάλι ο Φίλιππος μείωσε 26-27 με τον Κωστακίδη. Ο Κωστακίδης έχασε την μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ να ισοφαρίσει στο 58' και ο Παπαβασίλης στην επόμενη επίθεση σημείωσε το 28-30. Ο Κωστακίδης μείωσε σε 29-30, ο Σεϊρεκίδης αστόχησε πέναλτι αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε την κατοχή και με τον Στογιάννοβιτς έγραψε το 29-31, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση ο Παπαδόπουλος έχασε το σουτ και ο Άρσιτς με σουτ από την μια εστία στην άλλη σημείωσε το τελικό 29-32.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-8, 9-12, 10-13, 11-16 (Ημχ), 15-18, 17-22, 20-23, 24-25, 26-28, 29-32

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τούτσης): Αρβανιτίδης, Κωστακίδης 9, Φιλόσογλου 4, Μπαλτατζής 2, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 4, Κουκουτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Στανκίδης, Ρίζος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τακαφίκας, Σόφρανατς 4, Μούγιτς 1, Καραγιοβάνης

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Άρσιτς 1, Παπαβασίλης 3, Νικολαϊδης 1, Γιορανίδης, Παλάσκας 6, Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 3, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς 9, Σεϊρεκίδης 4, Καραγκιοζόπουλος 1, Τζωρτζίνης, Καβουσανάκης

Διαιτητές: Λινάρδος / Νικολαΐδης Δίλεπτα: 7/9 Πέναλτι: 4/5 – 3/5