Έχασε από τον ΠΑΟΚ κι έμεινε εκτός τελικού ο Φίλιππος

Εκτός τελικού έμεινε στο φάιναλ φορ του κυπέλλου ανδρών ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον ΠΑΟΚ με 34-26 κι έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την κούπα στον μεγάλο τελικό απέναντι στην ΑΕΚ (η Ένωση επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό του Διομήδη με 34-25).

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Φίλιππος προσπάθησε να ελέγξει το ματς και πήρε 2-3 φορές ένα προβάδισμα δυο γκολ αλλά μετά το τέταρτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι, είχε μεγαλύτερη ευχέρεια στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 10-7 στο 18’, 14-10 στο 24’ και 15-10 στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, ο Φίλιππος μείωσε σε 15-12 στο 30’ αλλά ο ΠΑΟΚ με γκολ του Παπαβασίλη έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 16-12.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά ξανά στα πέντε γκολ (17-12 στο 32’) αλλά ο Φίλιππος αντέδρασε. Με καλές άμυνες, βρήκε την ευκαιρία να ανεβάσει τον ρυθμό του και να μειώσει σε 17-15 στο 36’ και 18-17 με γκολ του Κωστακίδη στο 39’. Ένα πολύ άσχημο Βεροιώτικο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ και να προηγηθεί με 28-19 στο 50’. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συντήρησε το προβάδισμά του κι έφτασε στη νίκη χωρίς να κινδυνεύσει.

Πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 8-7, 11-8, 14-10, 16-12 (ημ), 17-14, 19-17, 23-19, 28-20, 31-24, 34-26.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 1, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Στογιάνοβιτς 7, Σεϊρεκίδης 7, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 3, Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης 1, Κυριακίδης, Παπαγιώτας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τούτσης): Παπαγιάννης, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Τριανταφυλλίδης 8, Μούγιτς 2, Κ. Φιλόσογλου, Σόφρανατς 1, Τσαμήτρος , Β. Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 2, Πετρομελίδης.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 7-4. Πέναλτι: 2/2 – 5/6

Στον τελικό η Ένωση με νίκη επί του μαχητικού Διομήδη

Το 4ο Κύπελλο Ανδρών της ιστορίας της θα διεκδικήσει η ΑΕΚ που επικράτησε 34-25 του Διομήδη Άργους στον 1ο ημιτελικό του 17oυ Final-4 που διεξάγεται στον ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης και προκρίθηκε για 7η φορά στον τελικό.

Ο Διομήδης ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ωστόσο η ΑΕΚ έδειξε στο τελευταίο 15λεπτο την ποιότητα της παίρνοντας την πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-6, 10-10, 14-12, 17-14, 18-15 (ημχ), 20-19, 21-20, 23-21, 27-22, 30-24, 34-25.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς 3, Δομπρής 3, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 8, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 8.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 4, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 2, Μπόσκος 8, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς, Ρούμπος – Λινός.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 3/3 – 1/3