Πήρε την...ρεβάνς ο Ζαφειράκης

Ο Ζαφειράκης ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι της Handball Premier. Μετά από ένα αμφίρροπο ματς, επικράτησε με 29-26 του Φιλίππου. Οι Ναουσαίοι έλεγξαν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν προβάδισμα τριών γκολ και έφτασαν στη νίκη. Μάλιστα, με 29-26, ο Ζαφειράκης κάλυψε τα δυο γκολ διαφορά του πρώτου αγώνα στην Βέροια (25-23).

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος. Ήταν μπροστά στο σκορ μετά το δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του. Στο δεύτερο μέρος, μετά το 35' ο Ζαφειράκης ισορρόπησε και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 26-24 στο 55' και 27-24 στο 57'. Οι Ναουσαίοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο τελικό 29-26.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-8, 7-10, 10-12, 12-14 (ημχ), 15-17, 19-19, 22-21, 24-23, 26-24, 29-26

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Μαυροδουλάκης, Κανιζάι 2, Πίτος 3, Θεοδωρόπουλος 11, Δασκαλόπουλος, Γαλίτης, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας 1, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος 7, Τσαγκεράς 5, Τσουκαλάς, Κρέξης, Δάιος, Μπόλας.

Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 8, Μούγιτς 5, Άγκοβιτς, Σόφρανατς, Ατσίμοβιτς 1, Μπαλτατζής 2, Κουκουτσίδης 2, Ρίζος, Β. Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 8, Παπαγιάννης, Κυριακίδης, Κ. Φιλόσογλου, Εμμανουήλ, Τσαμήτρος.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 6-4. Κόκκινες: Σόφρανατς (59:12 – τρία δίλεπτα), Κωστακίδης (60:00, εξύβριση, κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 2/2 – 4/4

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα τα εξής: “Με τη λήξη του αγώνα, ο αθλητής της Β’ ομάδάς… Κωστακίδης Παντελεήμων… κλώτσησε τη μπάλα προς την κερκίδα, ενώ εξύβρισε τον διαιτητή Πάρι Γράψα. Για το λόγο αυτό αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και κρατείται το δελτίο του. Θα ακολουθήσει έκθεση”.