Έχασε την πρόκριση στα πέναλτι ο Ζαφειράκης

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στο ματς κυπέλλου που έγινε στη Νάουσα. Ζαφειράκης και Δράμα τόσο στην κανονική περίοδο όσο και στην παράταση ήταν ισόπαλοι και το ματς κρίθηκε στα πέναλτι.

Οι Ναουσαίοι προηγούνταν στο πρώτο τέταρτο του πρώτου μέρους, ωστόσο οι Δραμινοί ισοφάρισαν, πήραν τα ηνία, αλλά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 13-13. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία πέντε λεπτά, όταν η ομάδα του Κώστα Δεληγιάννη πέτυχε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Ζαφειράκης και Δράμα οδηγήθηκαν στην παράταση, αλλά ούτε εκεί αναδείχθηκε νικήτρια ομάδα. Έτσι, όλα κρίθηκαν στα πέναλτι, στα οποία δεν κατάφεραν να σκοράρουν από τον Ζαφειράκη οι Θεοδωρόπουλος (πρώτος σκόρερ του αγώνα με 13 γκολ), Κανιζάι και η Δράμα, που ήταν πιο αποτελεσματική, εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-5, 10-10, 10-12, 13-13 (ημίχρονο), 16-17, 17-19, 19-21, 20-23, 22-23, 24-24 (λήξη κανονικής διάρκειας), 26-26 (λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης), 29-29 (λήξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης), 31-33 (στα πέναλτι)

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Τσουκαλάς, Κανιζάι 4, Τζουβάρας, Τσαγκεράς, Θεοδωρόπουλος 13, Ρότζιος 4, Μπόλας 5, Πινακούδης, Αθανασίου, Πίτος 3, Γαλίτης, Ραντίσεβιτς, Μουραφετλής, Τσάτσας 1, Μάτοβιτς 1, Δασκαλόπουλος

ΔΡΑΜΑ: Πούλιος, Παπάζογλου 1, Μπουγκαρίνοβιτς, Νίκολιτς 7, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 1, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης, Καβάζης 4, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 6, Κρανιώτης, Σίνα 2

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7 (Αποβολή με τρία δίλεπτα: Πολύδωρος, 69:43), Πέναλτι: 4/5-1/3