Έχασε στα Γιάννενα ο Ζαφειράκης

zafirakis handball

Την ήττα με 29-28 γνώρισε στα Γιάννενα ο Ζαφειράκης. Παρά την ήττα, με νίκη εντός έδρας απέναντι στο Κιλκίς, μπαίνει στα πλέι οφ για την άνοδο στην Α1 κατηγορία. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός μέχρι τα τελευταία λεπτά του, προσφέροντας πολλές συγκινήσεις στους φίλους του αθλήματος, που τον παρακολούθησαν. Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο τελευταίο πεντάλεπτο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 13-15.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε συναρπαστική εξέλιξη. Ο Ζαφειράκης διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 40', όμως οι παίχτες του Κώστα Χαρίση, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 45' (22-22). Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήρε φωτιά, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 29-28, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, στο κατάμεστο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-6, 9-7, 11-11, 13-15 (ημ), 16-17, 18-21, 22-22, 25-24, 26-26, 29-28 (τελ).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Φωτιάδης, Δήμου, Ζαμπαλάς (7), Λάκκας, Μιχαηλίδης, Γεωργίου (7), Χριστακόπουλος (4), Σκανδάλης (8), Δούγιας (1), Πατραμάνης, Τσολίγκας, Σίμος (1), Γότσης (1), Σερασίδης, Πανταζής.

Ζαφειράκης Νάουσας (Θοδωρής Παυλίδης): Βλάχος (10), Καραγεωργίου, Ρότσιος (1), Διδασκάλου (5), Καραπείδης (5), Μαυροδουλάκης (1), Ροδοβίτης (1), Καραβίτης (1), Πετρίδης (4), Καραμπέλκος, Δεληχρήστος, Τσιγαρίδας, Μπουμπολέντρας, Τριγώνης.