Κέρδισε στο Κιλκίς ο Ζαφειράκης

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ζαφειράκη από το Κιλκίς στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής, για τον δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών. Η ομάδα των Γιούπη- Πρωτογέρη επικράτησε σε ενα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι με 18-19 μέσα στο Κιλκίς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και έφτασαν να προηγούνται στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με 7-3. Ο Ζαφειράκης κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά το Κιλκίς πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με ισχνό προβάδισμα (9-8). Η επανάληψη ήταν στο ίδιο μοτίβο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του Β' ημιχρόνου, με τον Ζαφειράκη να είναι τελικά πιο ψύχραιμος στο τέλος και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη, σε μια πολύ δύσκολη έδρα, με σκορ 18-19.

Πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 7-3, 7-5, 8-7, 9-8 ημ 11-9, 13-12, 13-13, 15-16, 17-18, 18-19 τελ

ΓΑΣΚ (Λαζαρίδης): Κολεσιώτης, Σακαλής, Κεσίδης 4, Δούγιας 5, Τοκατζόγλου 1, Καραβασίλης 1, Μαυρόπουλος Χ. 4, Γιαβασίδης 1, Φαχουρίδης Α., Κοβλακάς, Δεληγιάννης 1, Φαχουρίδης Σ. 1, Μαυρόπουλος Α, Μιχαηλίδης, Αναστασιάδης, Ψαρράς

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Πρωτογέρης): Κορωνάς, Καραμπέλκος, Βλάχος 2, Πίτος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Διδασκάλου 4, Ρότζιος 3, Τζουβάρας, Κ. Κορωνάς, Αρβανιτίδης 1, Παντελίδης, Δεληχρήστος, Τσιγαρίδας 5, Μαυροδουλάκης, Γαλίτης, Καραμπέλκος

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6-2 Πέναλτι: 3/2 - 4/2