Με πέναλτι στην εκπνοή της παράτασης κέρδισε το Κιλκίς ο Ζαφειράκης

Σε τρίτο ματς οδήγησε την σειρά των πλέι οφ ο Ζαφειράκης. Κερδίζοντας με 26-25 το Κιλκίς στη Νάουσα, ισοφάρισε 1-1 την σειρά και το ποιος θα περάσει στον επόμενο γύρο θα κριθεί στο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο Κιλκίς.

Το ματς ήταν θρίλερ και κρίθηκε στην εκπνοή της παράτασης με εύστοχο πέναλτι του Βλάχου. Νωρίτερα, το ματς ήταν αμφίρροπο και η κανονική του διάρκεια έληξε με 22-22.

Αγωνιστικά, στο πρώτο μέρος, μετά από ένα αμφίρροπο 25λεπτο, ο Ζαφειράκης ξέφυγε και πήγε στα αποδυτήρια με πέντε γκολ διαφορά (12-7). Στο δεύτερο μέρος, ο Ζαφειράκης διατήρησε προβάδισμα 5-6 γκολ έως το 50'. Εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε άνετα το ματς, το Κιλκίς αντέδρασε, μείωσε την διαφορά και έφτασε στην ισοφάριση στο φινάλε. Έτσι χρειάστηκε η παράταση, η οποία κρίθηκε με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βλάχου.

Πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 6-6, 8-6, 12-7 (ημ), 14-9, 16-11, 17-12, 20-14, 21-17, 22-22 (κ.α.) 22-23, 26-25 (τελικό)

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: Βλάχος 9, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 4, Ρότζιος 2, Μήτσικας, Πετρίδης, Βάκκας 4, Τσαγκεράς, Καραβίτης 2, Βραχιολίδης 2, Πινακούδης, Σιδηρόπουλος 1, Σιούλης, Τζουβάρας, Σιαμίδης, Μπουμπουλέντρας.

ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 5, Κουτσίδης, Β. Τοκατζόγλου 4, Σ. Φαχουρίδης 1, Γιαβασίδης 3, Α. Α. Φαχουρίδης 2, Τριανταφύλλου, Μέγκας 3, Σακαλής, Γρηγοριάδης 1, Μαυρόπουλος, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου, Βαφειάδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 56’ Διδασκάλου, 69:58 Μαυρόπουλος, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 7/9-2/5