Έχασε στον πρώτο τελικό η Βέροια

Την ήττα με 32-18 γνώρισε στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος η Βέροια. Οι γηπεδούχες πήραν τον έλεγχο στα χέρια τους μετά το 20λεπτο και δημιούργησαν διαφορά που με το πέρας του χρόνου μεγάλωσε.

Αγωνιστικά, η Βέροια έμεινε κοντά στο σκορ για 20 λεπτά (8-8). Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ περιόρισε τα επιθετικά ατού της Βέροιας και ξέφυγε με 15-10 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια δεν μπόρεσε να καλύψει το χαμένο έδαφος. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το πάνω χέρι και όχι μόνο συντήρησε το προβάδισμά του αλλά αύξησε την διαφορά στο σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 8-8, 11-8, 15-10 (ημίχρονο), 16-11, 18-11, 21-15, 24-16, 27-18, 32-18

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση 1, Μπελέσκα 1, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη 1, Κατσούνη, Νίκολιτς 12, Καραχαρίση 1, Γιοβανόφσκα 2, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 4

ΒΕΡΟΙΑ 2017: Κερλίδη 4, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ζένελι 4, Κωστοπούλου 1, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα, Λύτρα, Νούσια 1, Βασιλειάδου 4, Νταβίντοβιτς 2

Διαιτητές: Nάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/3-1/2