Κέρδισε τον ΟΦΗ ο Φίλιππος

Σε ένα ματς ιδιαίτερων συνθηκών, λόγω των πολλών και σημαντικών απουσιών ο Φίλιππος Βέροιας πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε οκτώ αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League, την οποία όλη η ομάδα αφιέρωσε στον αρχηγό, Κώστα Προύσαλη. Μία νίκη που ωστόσο, επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Τέβιν Φέρελ, ο οποίος στο 24-21 του 3ου σετ αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Έπειτα λοιπόν από τέσσερα αναβληθέντα ματς και με μόλις τρεις προπονήσεις οι «ερυθρόλευκοι» της Βέροιας νίκησε με 3-0 σετ τον «σκληροτράχηλο» ΟΦΗ ο οποίος έκανε ηρωική εμφάνιση με μόλις οκτώ αθλητές στο φύλλο αγώνος και μόλις επτά εν ενεργεία καθώς οι υπόλοιποι τέθηκαν νοκ άουτ λόγω του κορονοϊού.

Στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα,  ο Αργγύρης Μαυροβουνιώτης, που  βοήθησε τα μέγιστα, για την επίτευξη ενός ακόμη θετικού αποτελέσματος, ενώ για το καλύτερο προσπάθησαν και οι Γραμμενούδης, Βαρβεσιώτης, που κάλυψαν τα κενά των Προύσαλη και Γ. Τζιουμάκα αντίστοιχα.

Και οι δύο προπονητές των ομάδων παίζοντας με σύνθεση ανάγκης προσπάθησαν με αλχημείες σε πρόσωπα και σχήματα, να καλύψουν τα όποια κενά και να παρουσιάσουν στο γήπεδο το πιο ανταγωνιστικό τους πρόσωπο.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με επίθεση και άσσο του Σαρικεΐσογλου βγήκε μπροστά με 6-4. Ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο στην υποδοχή και με τους Γάτση, Μπίσετ να ανοίγουν δρόμους απέκτησε προβάδισμα 13-11. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και με τρεις συνεχόμενους πόντους του Μαυροβουνιώτη πήρε το σετ 25-21.

Το 2ο σετ έσπασε καρδιές με συναρπαστικές ανατροπές στο σκορ και εναλλαγή συναισθημάτων. Ο ΟΦΗ με τον Γαλιώτο στο σερβίς κατάφερε να οδηγήσει σε σειρά λαθών την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Θάλερ και ο Μονιάκης αξιοποίησαν πολλά «πέναλτι» και με σερί 7-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε 15-5. Ο Τζιουμάκας έριξε στον αγώνα τον Μιχελάκη στη θέση του Μπίσετ. Με φλοτ σερβίς του Γραμμενούδη ο Φίλιππος επέστρεψε στον αγώνα και με σερί 8-0 μείωσε το σκορ 13-15 και έβαλε «φωτιά» στον αγώνα. Ο ΟΦΗ κρατήθηκε μπροστά με +2 μέχρι το 18-16 αλλά με δύο τρία διαδοχικά μπλοκ από Μπίσετ και Φερέλ έφεραν τον Φίλιππο μπροστά 19-18. Ο Φίλιππος ξέφυγε και με 23-20 από τον εξαιρετικό Μπίσετ που πήρε άσσο και πέτυχε και επίθεση. Με δύο άσσους του Γαλιώτου και επίθεση του Καρατζά ισοφάρισε ο Φίλιππος 23-23. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Γάτση ο Φίλιππος προηγήθηκε 24-23 και 25-24, αλλά ο ΟΦΗ απάντησε με τον Σαρικεΐσογλου παίρνοντας προβάδισμα 26-25. Ο Μπίσετ ισοφάρισε 26-26, ο Γαλιώτος έκανε λάθος και ο Στουντζίσκι έκλεισε το σετ 28-26 και έκανε το 2-0 σετ.

Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ, όπου  ο δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 9-8. Ο Μπίσετ έκανε το 10-8 και με συνολικό σερί 6-0 από το σερί του Γάτση ο Φίλιππος ξέφυγε 15-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο ΟΦΗ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 24-22 με τον Σαρικεΐσογλου και τον Καρατζά αλλά ο αγώνας έκλεισε με την επίθεση του Μπίσετ για το 25-22 και το 3-0 σετ, που έφερε το Φίλιππο Βέροιας .

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πλιάχα, Χανός, Γραμματεία: Ψάρρα Μ..

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Είμαι χαρούμενος που νικήσαμε έναν αγώνα ειδικών συνθηκών. Είμαι ευχαριστημένος που γύρισαν όλα τα παιδιά στο γήπεδο και περιμένουμε και τον αρχηγό μας. Η νίκη αυτή μας κρατάει στην διεκδίκηση της 5ης θέσης που είναι και ο μεγάλος στόχος. Από εδώ και πέρα μπορούμε να χτυπήσουμε όλους τους αγώνες. Δεν θα χαρίσουμε κανέναν βαθμό. Στο 2ο σετ είχαμε υπομονή και καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ που μας έδωσε τη νίκη».

Ο ακραίος του Φιλίππου Βέροιας Αργύρης Μαυροβουνιώτης είπε: «Ιδιαίτερο παιχνίδι, παίξαμε με μάσκες και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες. Ο αντίπαλος μας παρουσιάστηκε με λύσεις ανάγκης. Απώτερος σκοπός ήταν η νίκη. Ο στόχος επετεύχθη. Kαι οι δύο ομάδες είναι ανέτοιμες. Στο 2ο σετ κολλήσαμε σε μία θέση στο σερβίς αλλά μετά καταφέραμε να απαντήσουμε και να κλείσουμε το σετ υπέρ μας. Υγεία σε όλους τους αθλητές. Αφιερώνουμε τη νίκη στον Κώστα Προύσαλη. Είναι παλικάρι ο Κώστας και πλέον ποιος δυνατός από τις πρώτες μέρες που προβλήθηκε από τον ιό. Υγείας σε όλους».

Ο Αλέξανδρος Γραμμενούδης εκ μέρους του Φιλίππου είπε: «Όλες οι ομάδες έχουν ελλείψεις και παρουσιάζονται με πολλές αλλαγές. Παίζει μεγάλο ρόλο ο κορονοϊός. Έχει χτυπήσει όλες τις ομάδες. Εμείς ξεπεράσαμε τον κορονοϊό και σταδιακά επιστρέψαμε. Βρίσκουμε το κουράγιο και τη δύναμη και επιστρέψαμε δυναμικά».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Δεν ήταν από τα δυσκολότερα αλλά σίγουρα από τα πιο ιδιαίτερα. Ήρθαμε με 8 αθλητές. Αγωνιστικά δεν χρήζει σχολιασμού αν και στο 2ο σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη διαφορά που πήραμε στο 2ο σετ. Ο Φίλιππος το πάλεψε, ο Σωκράτης (σ.σ.Τζιουμάκας) αντέδρασε σωστά και στο τέλος και με λίγο τύχη πήρε το σετ και τελικά δίκαια και τη νίκη. Μερικοί έπαιξαν σε άλλες θέσεις και θέσεις ανάγκης. Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν με αντίπαλο τον κορονοϊό. Ο τίτλος και η κατάταξη σίγουρα θα κριθεί και από την πανδημία. Περαστικά σε όλους τους αθλητές που έχουν κορονοϊό αλλά και σε αυτούς που τραυματίστηκαν. Προτιμούμε οι αθλητές μας να είναι υγιείς παρά να διεκδικούμε αποτελέσματα».