Οι επιδόσεις του Συλλόγου Δρομέων στο Μαραθώνιο της Αθήνας

dromeis marathon

Με ευχάριστα συναισθήματα και δυνατές εμπειρίες μετά από έναν υγιή τερματισμό επέστρεψε την Κυριακή το βράδυ η αποστολή του Συλλόγου δρομέων Βέροιας με 39 δρομείς.

Την Κυριακή το πρωί 9π.μ πήραν θέση στην γραμμή εκκίνησης του Μαραθώνα 16000 χιλ δρομείς (10000 Έλληνες και 6000 από διαφορές χώρες του κόσμου) Ανάμεσα σ' αυτούς και 35 δρομείς του Συλλόγου δρομέων Βέροιας . Οι περισσότεροι από αυτούς έτρεξαν τον πρώτο τους Μαραθώνιο κερδίζοντας ανεκτίμητες εμπειρίες και δοκιμάζοντας τα όρια τους. Ο σύλλογος της Βέροιας ήταν από τους πολυπληθέστερους συλλόγους της Ελλάδας δεδομένου ότι έχει ηλικία μόλις δύο ετών.

Οι πρώτοι 7 δρομείς του Συλλόγου δρομέων Βέροιας κατέλαβαν θέση στους πρώτους χίλιους δρομείς με καλύτερη την 32 θέση του Τάσου Μπαρτζώκα που αγωνίστηκε και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου.

Στα 10000μ ο Μπουλασίκης Άγγελος κατέλαβε την 82η θέση στην γενική κατάταξη με επίδοση 39'56'' ανάμεσα σε 10χιλιαδες δρομείς

Επίσης 2 δρομείς του Συλλόγου της Βέροιας έτρεξαν στα 5χιλ και ένας στα 10χιλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Συλλόγου δρομέων Βέροιας στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας