Τελική φάση εφήβων: Έχασε από τον Ολυμπιακό και τερμάτισε 4ος ο Φίλιππος

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό, ο Φίλιππος έχασε και από τον Ολυμπιακό με 26-27 και αποχαιρέτισε την τελική φάση του εφηβικού πρωταθλήματος καταλαμβάνοντας την 4η θέση. Οι Βεροιώτες ήταν σε μεγάλο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ αλλά στο τελευταίο τέταρτο το ματς πήγε γκολ - γκολ και κρίθηκε στην λεπτομέρεια.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 8-8, 10-12, 14-14, 17-16 (ημχ), 19-18, 21-19, 23-22, 23-23, 26-26, 26-27.

Φίλιππος (Χατζηπαρασίδης): Καλλιαρίδης, Στεργιόπουλος, Τζίμπουλας 3, Γραμματικόπουλος 2, Ελευθεριάδης, Τριανταφυλλίδης 2, Παπαδόπουλος, Ελευθεριάδης Γ. 2, Ρίζος, Σαράφης Π.Σ. 3, Παπαγιάννης, Κουκουτσίδης 7, Σαράφης Κ.Σ. 2, Τζωρτζίνης, Ταραμονλής, Φιλόσογλου 5.

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδηςμ Παπαντώνης 1, Καίσαρης 1, Μαραμαθάς 5, Γιαννέτος 1, Σακάλογλου, Λιάπης Σ. 2, Λιάπης Ν. 4, Ζωγραφίδης, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 7, Καραμπουρνιώτης, Μάινας 3, Μαντζώρος, Τζανίνος, Λόλας 3.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 2/2 – 4/4

Πρωταθλήτρια η Πυλαία

Το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των Εφήβων μετά από πέντε χρυσά (δύο σε Παίδες, δύο σε Παμπαίδες και ένα σε Μίνι Κορίτσια) κατέκτησε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε πανάξια και αήττητη τον τίτλο στο 38ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, η τελική φάση (Final-8) του οποίου διεξήχθη στη Βέροια.

Στο τελευταίο παιχνίδι της διοργάνωσης η Πυλαία νίκησε 28-25 τον Φοίβο Συκεών, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με το ασημένιο να καταλήγει στον Ολυμπιακό ΣΦΠ, στην πρώτη του συμμετοχή σε τελική φάση μικρών ηλικιών του αθλήματος.