Εκτός έδρας νίκη του Φιλίππου στην Γέφυρα

Με νίκη μπήκε στο 2019 ο Φίλιππος. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν στη Γέφυρα της τοπικής ομάδας με 68-71 και πρόσθεσαν άλλη μια επιτυχία στο φετινό ενεργητικό τους.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρουσίασε μια πολύ καλή εικόνα. Προηγήθηκε στο 10’ με 13-16 και στο 20΄με 32-36.

Στην επανάληψη η ομάδα της Βέροιας με ένα ξέσπασμα πήρε διαφορά +18 πόντων (35-52) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 47-60. Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των παικτών του Φιλίππου και ροκάνισαν την διαφορά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 68-71 οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων το οποίο όμως ήταν εκπρόθεσμο.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα της Βέροιας της Τετάρτη 16/1/2019 με τους Ίκαρους Σερρών.

Διαιτητές : Παπαγεωργίου και Εκίζογλου

Δεκάλεπτα : 13-16, 32-36, 47-60, 68-71

ΚΣ Γέφυρας (Αλμπάνης): Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης, Ψευτόγκας, Καταβαίνης, Αποστολίδης, Ζιάκας, Κουτουξίδης, Σιώμος, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος, Παπαδόπουλος

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Κοθράς, Σισμάνης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Παραπουρας, Σουτζόπουλος, Καντάρκος, Καβαργύρης