Έχασαν ΑΟΚ και Μελίκη

Με ήττες μπήκαν στο 2019 ο ΑΟΚ και η Μελίκη. Ο ΑΟΚ έχασε στο Μακροχώρι από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 58-65 ενώ η Μελικη ηττήθηκε στην Καλαμπάκα από την τοπική ομάδα με 68-66.

Λύγισε στο τέλος ο ΑΟΚ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε το ματς του ΑΟΚ με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και μετά από ένα αμφίρροπο ματς, πήραν το προβάδισμα που τους χάρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-16, 29-32, 49-49, 58-65.

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης, Καραθανάσης 3(1), Στοΐτσης, Γκανάς, Βλάχος 18(2), Μαυρίδης 5(1), Καραδήσογλου 2, Κασαμπαλής 12, Ιωαννίδης 8(2), Χατζηλαμπρινός 8, Χαραλαμπίδης 2.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: (Τσουκανέλης) Κάννης 2, Ζαμπέτης 24(2), Σαχπατζίδης 2, Πρεμέτης, Αντωνίου, Πουρνάρας 12, Χρύσης 5, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 18, Φίλιος 2, Θώδης.

Στις λεπτομέρειες έχασε η Μελίκη

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς της Μελίκης στην Καλαμπάκα. Οι δυο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος ο Μασάδης έκανε το 68-63 και η Μελίκη μείωσε με τρίποντο σε 68-66, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ακολούθησε από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα και το σκορ δεν άλλαξε.

Δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 53-49, 68-66

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ: Σπανός 10(2), Μπαλωμένος, Ρέπας, Γαϊτανίδης 6, Ταουλεάνου, Σούλκο 2, Γκατζιάς 3, Μασάδης 14, Παπακώστας 23 (2), Κιουρτσίδης 10.

ΜΕΛΙΚΗ: (Ασλανίδης) Λιόλιος 2, Μαυρίδης 18(1), Μαγαλιός, Κυριακού, Καποδίστριας, Λαπατούρας 6, Καρατζάς 2, Κοτσάμπασης 17(3), Σταυρουλάκης 17(1), Πεϊμανίδης, Λέφας 4, Ρογγότης.