Κέρδισε την Αλεξάνδρεια ο Ζαφειράκης, έχασε ο Άθλος

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 81-70 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται με 14-19.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν μπροστά στο σκορ και τον φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 39-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν καλύτερος, σημείωσε είκοσι τέσσερις πόντους στην επίθεση και σε συνδυασμό με τους εννέα μόλις πόντους που δέχθηκε στην άμυνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 63-52 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να διατηρεί και να διαχειρίζεται με επιτυχία το προβάδισμά του και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 81-70.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 14-19, 39-43, 63-52, 81-70.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 8 (2), Μουρατίδης 14 (4), Ζιάννης 9 (1), Νικολαΐδης, Τούφας 7, Σκουλαριώτης 12 (2), Σιδηρόπουλος 10 (2), Δίντσης 9 (1), Μώκας 2, Ζέφυρος, Πράπας 8, Σαμαράς 2.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πάππου 12, Κυριακού 3 (1), Τζιντζόγλου, Πουρλιοτόπουλος 2, Πουαρίδης, Παντοφλίδης 6, Παπαδόπουλος 17 (5), Παπαγερίδης 4, Καρκάρας 20 (2), Πρόιος, Κατσανεβάκης 6.

Έχασε ο Άθλος

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας ηττήθηκε με 67-82 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς ήταν ιδιαίτερα παραγωγική και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 19-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας ανέβασε την απόδοσή του, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να σημειώνουν είκοσι πόντους και να προηγούνται με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα με 35-50.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα και τους παίκτες του Δημήτρη Καραμιχάλη να προηγούνται με 49-66.

Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη παρέμειναν ανταγωνιστικοί και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 67-82.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 19-30, 35-50, 49-66, 67-82.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης 4, Μούτσα 2, Τακουτής 11 (3), Ντάμτσης, Χαριτόπουλος 11, Στακτάρης 2, Τσαρούχας 20 (1), Χατζηλεμονιάς 4, Μηντζαρίδης 13.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast (Καραμιχάλης): Οξούζης 6, Μύζιου 8, Αθαναηλίδης 20, Σπόντης 3, Ελευθεριάδης 20, Μπογδάνης 9 (2), Πετρίδης 16 (1), Γκιώσης.