Πιο κοντά στον τίτλο η Βέροια - Κέρδισε 2-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας (βίντεο και φωτογραφίες)

Ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, στον 1ο όμιλο της SL2 βρέθηκε η Βέροια. Με γκολ του Γιακουμάκη στο ξεκίνμα του ματς και του Μπλέτσα στην εκπνοή, επικράτησε με 2-0 της Καρδίτσας και διατήρησε την διαφορά των 6 βαθμών από την Λάρισα, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανοιχτό και ισορροπημένο. Η Βέροια ευτύχησε να προηγηθεί με το … καλησπέρα και διατήρησε το προβάδισμά της σε όλο το 45λεπτο. Η Καρδίτσα είχε ευκαιρίες για ισοφάριση αλλά μια φορά το δοκάρι και μια ο Βελλίδης δεν της το επέτρεψαν.

Το σκορ άνοιξε στο πρώτο λεπτό. Ο Γαβριηλίδης έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Γιακουμάκης με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 11’. Μετά από κόρνερ, ο Λαρέα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Βέροια απείλησε στο 23’. Ο Μπουκουβάλας έκανε μια σέντρα από δεξιά, ο Φοφανά πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 25’ η Αναγέννηση είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Μπιανκόνι έβγαλε μόνο τον Μπαντιμπαγκά αλλά το σουτ του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Βελλίδη.

Μεγάλη ευκαιρία για γκολ είχε και η Βέροια στο 41’. Ο Φοφανά έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Πασάς έκανε το σουτ από την μικρή περιοχή αλλά ο Γκέκας απόκρουσε.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με μια βολίδα του Μπάλλα έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν της επέτρεψε να πατήσει περιοχή.

Η Βέροια από την πλευρά της έψαξε γρήγορες αντεπιθέσεις και στο 56’ έφτασε στο γκολ με σουτ του Φοφανά μέσα από την περιοχή αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μεγάλη ευκαιρία για γκολ είχε η Βέροια και στο 68’ όταν μετά από σέντρα του Γιακουμάκη και ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας, ο Πόζογλου πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκέκας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Η Βέροια μετά το 65’ ανέβηκε ψηλότερα, οι παίκτης έμπαιναν πρώτοι στις φάσεις και απομάκρυνε την αντίπαλη πίεση. Παράλληλα έγινε και πιο απειλητική. Στο 77’ ο Πόζογλου βγήκε μόνος μετά από ασίστ του Οικονόμου, αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Γκέκα με το πόδι. Πολύ καλή στιγμή είχαν οι γηπεδούχοι και στο 81’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορφανίδη, ο Πασάς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις η Βέροια σημείωσε και δεύτερο γκολ. Σε μια αντεπίθεση, ο Μπλέτσας έστρωσε στον Κάτσε, ο Κάτσε έκανε το σουτ, ο Γκέκας απόκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στον Μπλέτσα ο οποίος με πλασέ σημείωσε το 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Περράκης (Χατζηνάκος, Καραγιάννης)

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Οικονόμου (89' Μπλέτσας), Γαβριηλίδης, Μούργος (67’ Ορφανίδης), Φοφανά (67’ Πόζογλου), Πασάς (89' Καπνίδης), Γιακουμάκης (84’ Κάτσε).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Γκέκας, Κουτρουμάνος (83’ Κουτσιανικούλης), Μπάλλας (83’ Καρανίκας), Γκόλιας, Λαρέα (26’ Γκουγκούδης), Κοτσώνης, Γκίνη, Λαγός, Πλέγας, Μπαντιμπαγκά (60’ Μανιός), Μπιανκόνι (60’ Αθανασιάδης).