Έχασε στην Σύρο ο Φίλιππος

Στο παρθενικό παιχνίδι της ιστορίας του στην Vollleyleague ο ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε στη Σύρο για το καλύτερο κόντρα στον πανίσχυρο Φοίνικα Σύρου, αλλά η ομάδα μας δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο της στα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ, καθώς παρά τη μαχητικότητα της, πλήρωσε κάποια νεκρά διαστήματα με ήττα 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17) από τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, με επιθετική αιχμή τον διεθνή μας και τοπ σκόρερ του αγώνα με 22π, Γιώργο Τζιουμάκα, από την αρχή του ματς στο κλειστό Δ. Βικέλας «κοίταξε στα μάτια» τους «Πειρατές», με τους οποίους πήγαινε χέρι χέρι 18-18 με τους γηπεδούχους, που από άσο του Στερν και λάθη των Γ. Τζιουμάκα, Στουντζίνσκι ξέφυγαν 23-19 και κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Στο β’ σετ οι ερυθρόλευκοι της Βέροιας, μπήκαν πολύ αποφασιστικά στον αγώνα πήρε μια διαφορά 4 πόντων 10-6 την οποία, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων πού με καλό μπλοκ πήραν κεφάλι με 16-15, κατάφεραν με το καλό σερβίς του Εντουάρντο να πάρουν ξανά προβάδισμα 20-16 και διατηρώντας τη διαφορά να φτάσουν με 25-19 στην ισοφάριση 1-1 σετ.

Στα δύο επόμενα σετ όμως τα παιδιά του Σωκράτη Τζιουμάκα, δεν άντεξαν στην πίεση της πανίσχυρης ομάδας της Σύρου. Ο Φοίνικας με αποτελεσματική τακτική σε μπλοκ άμυνα και με κορυφαίο το Στερν (20π), εκμεταλλεύτηκε τα νεκρά διαστήματα των ερυθρόλευκων της Βέροιας πανηγύρισε με 25-18 και 25-17 το πρώτο της τρίποντο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έναντι στην ομάδα μας, που πάλεψε για το καλύτερο, αλλά με τον Γ. Τζιουμάκα να αποτελεί μοναδική επιθετική απειλή για τους «Πειρατές» , δεν στάθηκε αρκετό για κάτι περισσότερο.

Παρά την παρθενική ήττα στην Volleylegaue ο πρόεδρος της ομάδας μας, Δημήτρης Πιτούλιας, που για μια ακόμη φορά βρέθηκε στο πλευρό της ομάδας, χειροκρότησε την προσπάθεια των αθλητών μας, που τα ξημερώματα της Δευτέρας αναμένεται να επιστρέφει στη Βέροια.

Ο τεχνικός του Φίλιππου Βέροιας, Σωκράτης Τζιουμάκας, δήλωσε με τη λήξη του ματς τα εξής: «Για πρώτο παιχνίδι στη Volleyleague σταθήκαμε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ. Μετά κάναμε μία «κοιλιά» στο ξεκίνημα του τρίτου, πλησιάσαμε πάλι κοντά στο 19-17, αλλά έπειτα ο πολύ καλός σήμερα Φοίνικας Σύρου, μας πίεσε πολύ, του βγήκε αυτό στο γήπεδο, σε αντίθεση με εμάς που δεν καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι… Κοιτάμε πλέον το επόμενο ματς με τον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Συνεχώς ανεβάζαμε στροφές στο παιχνίδι μας. Με προβλημάτισε λίγο πως στο μέσον του 3ου σετ χάσαμε λίγο την συγκέντρωση μας. Ακόμα μία φορά αυτό πρέπει να το προέξουμε. Δεν πρέπει σε κανένα σημείο να χαλαρώνουμε και να χάνουμε τη συγκέντρωση μας. Κατά τα άλλα πιέσαμε πολύ το Φίλιππο με το σερβίς μας, είχαμε καλά ποσοστά επιθετικά και δίκαια ήρθε η πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα».
Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Βρούτσης, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.
Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-20
2ο σετ: 5-8, 16-15, 17-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-18
4ο σετ: 8-2, 16-8, 21-13, 25-17
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17) σε 103'
Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/25 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 9 (9/17 επ., 65% υπ. - 42% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (7/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στερν 20 (15/36 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 88% υπ. - 62% άριστες), Πρωτοψάλτης Αλ., Ηλίας, Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/1 επ.).
Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 5 (5/21 επ., 57% υπ. - 33% άριστες), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (20/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (6/16 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. - 24% άριστες) / Μπουράκης (λ, 36% υπ. - 21% άριστες), Μπουτόπουλος, Τσιάρας, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.

*Φωτογραφίες Αντώνης Χρύσανθος Σολάρης

Παρακολουθείστε τον αγώνα της πρεμιέρας του Φιλίππου στην Volley League κόντρα στον Φοίνικα Σύρου: